Sot shënohet 20-vjetori i masakrës së Rezallës

0

Sot bëhen 20 vjet nga masakra e Rezallës, ku nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 ishin të zhdukur.

Më 5 prill të vitit 1999 serbët rrethuan shtëpitë e këtyre familjeve dhe pushkatuan pothuajse të gjithë, kryesisht burra e djem të rinj.

Kjo masakër konsiderohet si një ndër masakrat më të pamëshirshme gjatë konfliktit në Kosovë.

Nga masakra e Rezallës vetëm tre kanë shpëtuar të gjallë.

Në kujtim të të rënëve nga kjo masakër, sot prej orës 09:00 krerët më të lartë të vendit do të bëjnë homazhe Kompleksi Memorial i Dëshmorëve në Rezallë.

Ndërsa, prej orës 12:30 nën patronatin e presidentit Hashim Thaçi mbahet akademi përkujtimore në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakNdryshim i temperaturave sot ditë me shi
Artikulli tjetërPolicia bllokon dy milionë euro të bastoreve në Kosovë 9 orë më parë