26.4 C
Istok, Kosova
E diel, Gusht 25, 2019
Ballina Blog

20 MILION SHQIPTAR NË TURQI PA ABETARE “Shqiptarët e Turqisë, komuniteti ynë më i madh në botë…

Edhe sot jane Shqipetaret, si ne Egjipt, si ne Greqi, Turqi, Siri, Liban, Jordani, Krete, Itali, Kroaci, Bosnje, Mal te zi, Serbi, Ukrain, Rusi, Rumani, Bullgari, Argjentine,nga një bisedë të gjatë virtuale i nxora disa shënime  të habitshme për numrin e madh shqiptarëve në Turqi,   Ata quheshin kombi “nexhip”, që do të...

Këto gjashtë sëmundje janë aq të ngjashme dhe mund të përcaktohen vetëm nga profesionisti

Shpesh përpiqemi të bëhemi mjekë të vetvetes dhe ndonjëherë na ndodh të ngatërrojmë një sëmundje me një tjetër Në fakt, 20% të sëmundjeve serioze diagnostikohen gabim. Ne nuk duhet ta marrim lehtë shëndetin tonë, kështu që le të zbulojmë pak më shumë për këto sëmundje të cilat rëndom i ngatërrojmë...

Ndërpritet greva në Aeroportin “Adem Jashari”

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka bërë të ditur se ka ndërprerë grevën disa ditore, siç thuhet, pas diskutimeve të brendshme. “Dëshirojmë të njoftojmë të gjithë udhëtarët tanë se pas diskutimeve brenda kompanisë me Sindikatën e Punonjësve të Aeroportit ‘Adem Jashari’ kemi ardhur në një konkludim të përbashkët dhe...

Francezët e çojnë në qiell Kelmendin: Shteti i ri i Kosovës, një fuqi botërore e xhudos

Shteti i ri dhe i vogël i Kosovës është shfaqur si një fuqi e xhudos në botë, këtij sukses i ka prirë kampionia e vogël olimpike, Majlinda Kelmendi shkruajnë mediat franceze, transmeton Gazeta Metro. Njëmbëdhjetë vjet pasi fitoi pavarësinë nga Serbia, shteti i Kosovës në pjesëmarrjen e saj të parë...

Koloneli Sami Shabanaj pret në takim informues, komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Lorenzo D’Addario.

Me datë 23.08.2019, ne ambientet e Drejtorisë Rajonale të Policisë në Pejë, Drejtori i drejtorisë rajonale, Kolonel Sami Shabanaj se bashku me bashkëpunëtor të Drejtorisë Rajonale në Pejë, priti në një takim informues, komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Lorenzo D’Addario. Fillimisht Drejtori Shabanaj i uroj mirëseardhje Gjeneralit D’Addario, dhe siguroj KFOR-in se do të...

Organizuan bixhoz të paligjshëm, arrestohen tetë persona në Prizren

Njësia rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Prizren, në kuadër të Policisë së Kosovës, ka kontrolluar 13 lokacione në Prizren, ku janë arrestuar tetë persona për organizim të skemave piramidale bixhoz të paligjshëm. Sipas policisë, të arrestuarit janë B. M., i lindur më 1977, F. K i...

Vuçiq, pas kthimit nga Amerika: Serbinë e pret një dimër i vështirë lidhur me Kosovën

Presidenti i Serbisë,  Aleksandar Vuçiq, duke folur për vizitën e tij të fundit në SHBA, tha sot se nuk mund të interpretojë apo të flasë për rëndësinë e vizitave të tij, “por çdo bisedë me përfaqësuesit e fuqisë kryesore në botë është shumë e rëndësishme, veçanërisht kur bëhet fjalë për gjëra që nuk...

Abrashi emërohet Sekretar Organizativ i LDK-së

Arban Abrashi është zgjedhur Sekretar Organizativ i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ky emërim është bërë gjatë mbledhjes së Kryesisë së LDK-së e cila ka filluar në ora 11:00, njofton Klan Kosova. Kujtojmë se Abrashi edhe më herët ka qenë pjesë e Kryesisë së LDK-së derisa në garën...

Rreth 6 milionë euro i kushtojnë zgjedhjet Kosovës, kushtetuesja ‘bllokon’ Ministrinë e Financave

Afër 6 milionë euro do t’i kushtojë buxhetit të shtetit organizimi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Kosovë. Ndonëse, ditë më parë është shpërndarë Kuvendi, Qeveria e Kosovës përkatësisht Ministria e Financave ende nuk i ka ndarë mjetet buxhetore për KQZ-në derisa të ketë një opinion këshillues nga Gjykata Kushtetuese. Këshilltari i...

Gruaja e Ukë Rugovës i drejtohet Mustafës: Presidentin Rugova e keni lënë pa bukë e pa para gjatë luftës

B Përgjatë ditës, rrëfimi i disa momenteve të qeverisjes nga kryeministri, Isa Mustafa, nxiti shumë reagime. Pas shkrimit të tij të gjatë në Facebook, edhe gruaja e Ukë Rugovës, Blerta Kllokoqi-Rugova, ka rrëfyer problemet në të cilat kishte hasur Rugova gjatë jetës së tij. Përderisa Mustafa kishte...