Shalqiri e hidraton, detoksikon dhe e pastron tërë trupin

0

Shalqiri është pema e preferuar e stinës së verës. Nëse mendoni se shalqiri vetëm jua frynë barkun, atëherë është koha të mendoni më mirë.

Shalqinjtë e lëngshëm janë të pasur me shumë vlera ushqyese dhe i kanë vlerat më të larta nutricionale për kalori, transmeton Telegrafi.

Përveç se janë të shijshëm, shalqinjtë përmbajnë sasi të shëndetshme të vitaminës A, B6, C, fibrave, antioksidantëve dhe kaliumit.

Madje, shalqiri është burimi më i mirë i L-citrulinës.

Këta nutrientë funksionojnë në mënyrë të përsosur dhe e forcojnë reagimin e imunitetit, ndërkaq njëkohësisht i lehtësojnë simptomat e diabetit, astmës, osteoartritit dhe artritit reumatoid.

Këto janë disa prej përfitimeve shëndetësore që i sjell konsumimi i shalqirit:

– I vret bakteret e rrezikshme dhe i pastron veshkat

– Farat e shalqirit e lehtësojnë eliminimin e gurëve në veshkave

– Konsumimi i rregullt i shalqirit e ulë shtypjen e gjakut dhe e stimulon qarkullimin e gjakut

– Vitamina C në shalqinj e parandalon forcimin e artereve

– Përmbajtja e ujit dhe fibrave e liron kapsllëkun

– Konsumimi i rregullt i shalqirit po ashtu e parandalon kancerin në prostatë

– Kaliumi dhe magnezi që janë prezent në shalqi i lehtësojnë dhimbjet e muskujve

– Shalqiri e eliminon amoniakun nga mëlçia dhe e pastron tërë trupin. /Telegrafi/

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakÇfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë
Artikulli tjetërKosova dhe Gjermania me marrëveshje bashkëpunimi në shëndetësi