Çfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë

0

Qysh prej kohërave të lashta, kastravecët janë përdorur në kuzhinat indiane, por janë përdorur edhe në mjekësinë tradicionale.

Kjo për shkak se, në shtetet e nxehta si India, kastravecët e ofrojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin, transmeton Telegrafi.

Dhe, ky nuk është i vetmi përfitim që kastravecët na sjellin.

Më poshtë ju sjellim disa prej përfitimeve që na sjell konsumimi i kastravecëve.

Konsumimi i kastravecit na mbron nga sëmundjet neurologjike
Fisetini që gjendet te kastravecët është identifikuar për rolin që e ka në shëndet më të mirë të trurit. Kastravecët përmbajnë edhe fosfor, ndërkaq mungesa e tyre është e ndërlidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjeve kognitive. Prandaj, konsumimi i kastravecit na mban trurin të mprehtë e të fokusuar.

Humbni peshë më shpejt
Përmbajtja e lartë e ujit në kastravec ndihmon që të ngopeni më shumë, prandaj e kontrolloni apetitin dhe kjo ndihmon në humbje të peshës.

Zvogëlohet rreziku i kancerit
Përbërësit që gjenden në kastravecë ndërlidhen me reduktim të rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit.

Përmirësohet sistemi i tretjes
Përmbajtja e fibrave dhe sasia e mirë e ujit që gjenden në kastravecë ndihmojnë në sistem më të mirë të tretjes.

Lëkura përmirësohet
Kastravecët e mbajnë trupin të hidratuar dhe kjo është gjë e mirë për lëkurën. Ata gjithashtu përmbajnë edhe vitaminë C, vitamina B dhe zink, e që të gjithë janë krucialë për lëkurë të mirë. /Telegrafi/

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakMbi 1 milion euro nga buxheti i Kosovës për pagat e 271 serbëve, që nuk punuan asnjë ditë
Artikulli tjetërShalqiri e hidraton, detoksikon dhe e pastron tërë trupin