Pse duhet të hani më shumë ullinj

0

Të gjithë duam të sigurohemi se ushqimi që e hamë është më i miri në treg.

Në këtë artikull do të mësoni se përse është mirë të hani më shumë ullinj dhe cilat përfitime shëndetësore i sjellin ata, transmeton Telegrafi.

Ullinjtë e forcojnë sistemin e imunitetit dhe i mbrojnë enët e gjakut

Ullinjtë, në veçanti ata të zinjtë, kanë sasi të larta të antioksidantëve dhe e pastrojnë trupin duke i eliminuar bakteret e këqija.

Ullinjtë i rregullojnë nivelet e kolesterolit dhe na mbrojnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Veç kësaj, ata e forcojnë sistemin e imunitetit dhe nutrientët e caktuar ju ndihmojnë t’i luftoni alergjitë.

Humbja e peshës

Ullinjtë janë të pasur me yndyra të shëndetshme për të cilat ka nevojë trupi. Këto yndyra nuk ruhen në trup si depozita dhjamore, por metabolizohen lehtë dhe kontribuojnë në proces të shëndetshëm të humbjes së peshës.

Janë të mirë për lëkurën dhe flokët

Ullinjtë dhe përbërësit e vajit të ullirit e mbrojnë lëkurën dhe flokët. Acidet yndyrore omega-3 e ushqejnë, mbrojnë dhe hidratojnë lëkurën, por edhe flokët.

Gjithashtu ata janë të pasur me vitaminë E, e cila është përgjegjëse për të na mbrojtur nga rrezet ultravjollcë. /Telegrafi/

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakHani pemë me masë: Fruktoza e tepërt mund të dëmtojë organizmin
Artikulli tjetërSa kalori i digjni për 30 minuta not