Kujdes nga rriqrat!Ky është apeli i IKSHP-së

0

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHP) përmes një njoftimi apelon qytetarët që të kenë kujdes nga rriqrat, duke dhënë edhe rekomandime se si të mbrohen nga Ethet Hemorragjike Krime Kongo.

IKSHP bën me dije se numri i të pickuarve ka arritur në 968 në komunën e Malishevës, 368 raste në komunën e Suharekës, 273 raste në komunën e Klinës dhe 125 në komunën e Rahovecit si pasojë e qëndrimit në livadhe të pakositura, shkurre, stalla dhe  shkaku i veshmbathjes jo adekuate.

Instituti gjithashtu bën të ditur se aktualisht asnjë person nuk është i hospitalizuar me Ethe Hemorragjike Krime Kongo!

Pë më shumë, ky është njoftimi i plotë i IKSHP:

Qytetarë kujdes nga rriqrat!
Rriqrat tashmë kanë filluar të pickojnë! 
Kujdesuni nga pickimi i rriqrave sepse ato nuk fluturojnë as nuk i afrohen njerëzve!
Përmbajuni rekomandimeve të Institutit Kombëtar që të mbroheni nga Ethet hemorragjike!
Në vatrat endemike ka filluar pickimi i rriqrave që është paralajmërimi i parë për mundësinë e shfaqjes së sëmundjes. Numri i të pickuarve ka arritur në 968 në komunën e Malishevës, 368 raste në komunën e Suharekës, 273 raste në komunën e Klinës dhe 125 në komunën e Rahovecit si pasojë e qëndrimit në livadhe të pa kositura, shkurre dhe shtalla dhe veshmbathjes jo adekuate.
Kujdesi duhet të jetë i madh nga qytetarët sepse nga pickimi tashmë një person është diagnostikuar me ethe hemorragjike me gjendje te përmirësuar klinike, i cili më pas është lëshuar në shtëpi. Aktualisht, asnjë person nuk është i hospitalizuar me Ethe Hemorragjike Krime Kongo!
Tashmë ekipet profesionale po bëjnë repelimin e kafshëve.

Instituti Kombëtar rekomandon qytetarët për sivjet:
1. Mos qëndroni gjatë dhe pa nevojë në livadhe dhe vende me shkurre,
2. Nëse patjetër duhet të jeni të pranishëm në këto vende vesh rroba të gjata dhe pantallonat futni në çorapë,
3. Duhet të përdorni preparate me të cila lyejmë pjesët e trupit të cilat i dëbojnë insektet nga trupi i njeriut e sidomos në pjesët e zbuluara të trupit, (shuplakat, qafën),
4. Kontrolloni trupin mos keni ndonjë rriqër gjatë qëndrimit në vatër,
5. Kontrolloni përsëri trupin pas largimit nga livadhi apo vendet me shkurre,
6. Nëse keni rriqër në trup ofrohuni në qendrën më të afërt mjekësore sa më shpejt,
7. Kositja e barit të bëhet në vazhdimësi (oborr dhe livadhe),
8. Pastrimi dhe dezinfektimi i stallave të bëhet në vazhdimësi,
9. Mbajtja e higjienës personale në nivelin më të lartë.

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakDaçiq tregon se si SHBA po përgatit propozimin për zgjidhjen e çështjes së Kosovës
Artikulli tjetërNese vëreni reaksion alergjik te fëmijët intervenoni menjëherë