Ky është francezi që luftoi dhe vdiq me uniformë të UÇK-së, kundër forcave serbe

0

Ishte vetëm 28 vjeçar, francezi Pallard A. Pierre i cili kishte rënë duke luftuar me uniformën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër forcave serbe.

Veprimtari Sali Rexhaj, ka publikuar një fotografi ku shihet qartë se francezi ishte rënë për lirinë e Kosovës.

Sipas Rexhajt, ishin edhe 60 aeroplan francez të cilët morrin pjesë në sulmet ajrore kundër Serbisë, ndërsa në Rambuje thekson se u vunë themelet e shtetit tonë, transmeton gazeta “Bota sot”.

Rexhaj thekson se, Nokola Sarkozi ishte presidenti i parë që paralajmëron se harta e Evropës do ta ketë edhe një shtet të ri.

Ja postimi i plotë:

Nje francez dha jeten me uniforme te UÇK-es ne lufte kunder forcave serbe per liri te Kosoves.

60 aeroplan francez moren pjese ne sulmet ajrore kunder Serbise, si dhe ne Rambuje u vune themelet e shtetit tone. Nikola Sarkozi, eshte presidenti i pare qe paralajmeroj se harta e Evropes do ta kete edhe nje shtet te ri, Kosoven.

Nje ndihme simbolike Frances per rindertimin e Katedrales Notre Dame eshte gjeja me e thjeshte dhe me normale qe duhet ta jap qeveria jone./Bota Sot