Kriza e refugjatëve nëpër botë përmes fotografive

0
Kufiri Mexico-Guatemala

Kufiri Mexico-Guatemala

69 milionë njerëz janë shënuar si refugjatë këtë vit – shifër që tejkalon edhe popullsinë e Britanisë, shkruan The Indepedent.

Luftërat, katastrofat natyrore dhe krizat politike kanë detyruar miliona fëmijë në mbarë botën të braktisin shtëpitë e tyre.

Vitin e kaluar, rreth 13 milionë fëmijë refugjatë u regjistruan si të pambrojtur – në rrezik për t’u përballur me dhunë, abuzim dhe shfrytëzime të tjera. UNICEF ka publikuar një seri fotosh për të shënuar Ditët Botërore të Refugjatëve.

Shifra e njerëzve që braktisin shtëpitë për shkak të konflikteve dhe përndjekjes ishte më e lartë se 70.8 milionë në vitin 2018, ndërsa këtë vit 69 milionë refugjatë – më shumë se popullsia e Britanisë.

Të dhënat e UNICEF-it tregojnë që ashpërsia e emergjencave me të cilat përballen të rinjtë refugjatë nuk ka shënuar ndonjë përmirësim të dukshëm. Në 4 mujorin e parë të vitit 2019 në Greqi, Itali, Bullgari, Serbi dhe Bosnje e Hercegovinë janë regjistruar 17.300 fëmijë të pashoqëruar dhe të ndarë nga rriturit. /kp/Telegrafi/

Kufiri Mexico-Guatemala

Ugandë

Fëmija sirian në Jordani

Kampi i refugjatëve të komunitetit Rohingya në Bangaldesh

Yulis Rivas, vajza 3 vjeçare nga Venezuela, refugjate në Kolumbi

Vajza e vogël me kukull e cila po qëndronte në tendën e saj në kampin e refugjatëve në Moria, në ishullin grek Lesbos

Fëmijët duke luajtur në rajonin Yumbe të Ugandës

Qindra fëmijë përreth kufirit Venezuelë-Kolumbi në orën 5:00 të mëngjesit presin autobusin për të shkuar në shkollë në qytetin Cucuta të Kolumbisë

Ayman, foshnja 11-ditëshe është vaksinuar në njërin nga klinikat e mbështetura nga UNICEF në kapin Azraq të Jordanisë

Sabirin Nur, nga Somalia e cila merret me volejboll Brenda një kampi në Etiopi

Fëmijët nga Sudani Jugor duke kërcyer e kënduar në njërin në kampin Bidibidi në Uganda

Khalid, 10 vjeçar, duke u vaksinuar në qytetin Tabqa të Raqqa

Fëmijë sirianë në Liban

Ditë e zakonshme në kapin e refugjatëve në Moria, Greqi

Kontrolli mjekësor në qendrën e shëndetit të mbështetur nga UNICEF në Kolumbi

Rumichaca, kufiri i Ecuadorit me Kolombinë

Pal Biel Jany, 15-vjeçari që dëshiron të bëhet president i ardhshëm i Sudanit Jugor. Ai ndjek shkollimin në kapin e refugjatëve Tierkidi në rajonin Gambella të Etiopisë

Refugjatët sirianë duke luajtur në Housh al Refka në Bekaa të Libanit

Foshnja 18-muajshe Thiago Patania duke fjetur nw kampin Rumichaca në kufirin e Ekuadorit me Kolumbinë

Kamerun

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakEdhe një i paraburgosur vdes në QKUK
Artikulli tjetërTahirsylaj paralajmëron të nxehtin saharian