Familja e Sala fillon kërkimin privat për gjetjen e tij, e gjitha kjo pas rreth 200 mijë eurove të mbledhura nga donacionet

0

Zhdukja e Emiliano Sala gjatë ditë së hënë teksa ai po udhëtonte me aeroplan nga Nantes (Francë) drejt Cardiffit (Uells), ka qenë lajmi i javës në botën e futbollit.

Aeroplani i sulmuesi argjentinas u zhduk nga radari rrugës për te klubi i tij i ri, Cardiff City, ku ditë më parë u prezantua transferimi i tij prej 17 milionë eurove.Zhdukja nga radari ndodhi në zonën e ishujve English Channel, por pas disa ditë kërkimesh autoritet lokale ndaluan kërkimet për shpëtim pasi besojnë se Sala dhe piloti nuk mund të kenë mbijetuar.
Me këtë vendim familja e lojtarit ishte kundër dhe menjëherë kërkuar rifillimin e kërkimeve. Kërkesa e tyre u përkrahë nga shumë njerëz nga bota e futbollit dhe jashtë saj, ku u themelua një fondacion për mbledhjen e fondeve për rifillimin e kërkimeve.Deri më tani besohet se janë mbledhur rreth 200 mijë euro, të mjaftueshme për të filluar, por shuma po vazhdon të rritet.


“Kërkesa e nisur të premten mbrëma për mbledhjen e fondeve i ka mundësuar familjes së Emiliano Salas të rifillojnë kërkimin privat nëpërmjet një organizate të specializuar. Dy anije tashmë janë duke i prirë operacionit të shpëtimit”, ka thënë për AFP, Maria Jose Sottini, mik i të afërmeve të Romina Sala (motrës së lojtarit).
Deri më tani mbi dy mijë pësona kanë dhuruar para në GoFundMe, në mesin e tyre edhe lojtarët e njohur si Ilkay Gundogan, Corentin Tolisso dhe Adrien Rabiot.

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakPas incidentit tragjik, mbyllet qendra e skijimit në Brezovicë për dy ditë
Artikulli tjetërHaradinaj u shkruan homologëve botëror: Statusi dhe territori i Kosovës, nuk janë pjesë e dialogut